”Borger nummer 5.000 i Nærheden” er parret Fie Marie Bolvig og Tim Horstmann. På anbefaling fra kolleger er de flyttet fra en lejelejlighed på Grønttorvet i Valby til eget rækkehus i Søkvarteret, hvor de nyder stilheden og de grønne omgivelser.

Fire personer står og taler foran en ny bolig med rød murstensfacade. En kvinde modtager blomster og en gave ved døren til husnummer 134.

Det er et internationalt par, der efter studieophold i Irland og en årrække i Berlin, nu er landet på Søgræsgade i Søkvarteret, som udgør den østlige del af bydelen Nærheden i Høje-Taastrup Kommune.

– Det er simpelthen så idyllisk at gå ture i området. I modsætning til byen er her helt stille. Det er faktisk som at være konstant på ferie, når man er hjemme, lyder det fra Fie Marie Bolvig og Tim Horstmann, som tilsammen udgør den nyudnævnte ”Borger nummer 5.000”, der blev fejret ved en begivenhed tirsdag morgen med taler fra borgmester Michael Ziegler og Nærhedens direktør Ole Møller.

Dublin, Berlin, Valby

Fie Marie Bolvig, 33, er opvokset i Smørum og arbejder i dag med online marketing som Paid Search Director i iProspect, der er en del af det internationale bureaunetværk Dentsu. Hun er gift med tyskfødte Tim Horstmann, 32, som er key account manager hos software-firmaet Brandwatch, hvor han blandt andet udnytter sine sprogkundskaber til at rådgive virksomhedens internationale kunder.

Et ungt par sidder tæt sammen på en altan og nyder en kop kaffe. De smiler og ser afslappede ud foran murstensvæggen.

Parret mødte hinanden under studier på Griffith College i Dublin, hvor de boede under særdeles beskedne forhold, inden de flyttede til Tyskland, hvor Tim er født og opvokset.

– Vi boede i Berlin, inden vi flyttede til en lejlighed i Hortensia Hus på Grønttorvet i Valby. Men efter 3 ½ år ville vi gerne have mere plads og samtidig skifte lejelejligheden ud med en ejerbolig. Så vi begyndte at se på projektsalg forskellige steder i Hovedstadsområdet, fortæller Fie Marie Bolvig og Tim Horstmann.

Kolleger anbefalede Søkvarteret

Men det skulle vise sig ikke at være så let. Parret har ingen bil, så den kommende bolig skulle være tæt på gode kollektive trafikforbindelser. Det førte dem i første omgang ud til boligområder langs S-togs-nettet.

– I Greve var det for tæt på motorvej. I Glostrup var grunden forurenet. I Ørestaden var det for småt. Men nogle af Tims kolleger var flyttet her til Søkvarteret og anbefalede os at se på området, fortæller Fie.

– Fordi Hedehusene ikke er på S-togsnettet, var det ikke umiddelbart et område, vi havde på radaren. Men det er faktisk ikke noget problem. Tværtimod. Regionaltoget går fire gange i timen, så Fie kommer let til sit arbejde på Christianshavn, og det tager mig kun en halv time at komme til mit arbejde tæt på Hovedbanegården. Det er faktisk det samme, som da vi boede i Valby, fortæller Tim.

Både Roskilde Fjord og Hovedstaden tæt på

Fie og Tim har kun boet i deres nye hus i Kastanje Rækkerne i godt en måned. Alligevel har de været på ture i området, ligesom de handler i lokalområdet.

– Vi kommer jo i København dagligt i forbindelse med vores arbejde. Men området er fyldt med oplevelser. Hedeland ligger med mange naturoplevelser tæt på. Og vi har været på Roskilde Havn for at spise og nyde udsigten over fjorden. Det er helt fantastisk, siger Tim Horstmann.Til daglig handler vi i SuperBrugsen og Netto, men vi er særligt begejstrede for Organic Market. Det er et fedt koncept med gode råvarer og god kaffe, understreger Fie Marie Bolvig.

Det er projektudviklerkoncernen FB Gruppen A/S, der både står bag Søkvarteret og Grønttorvet. Derfor er en række af de arkitektoniske kvaliteter og grønne værdier genkendelige for parret.